North Big Band

Historie orchestru

...aneb jak to všechno kdysi začlo

North Big Band vznikl na přelomu let 2004 - 2005 ze Studentského big bandu, který byl založen na podzim v roce 1992. Koncertoval na Jazzových festivalech v Karlových Varech, pro Jazzovou sekci ARTFORUM v Praze, na Jazzovém festivalu ve Velkých Losinách, na Jazzových hodech v Liberci, Kladně, na Bigbandových festivalech v Praze, Lanškrouně, Chrudimi, Plzni, Rokycanech, Chomutově, České Lípě, Děčíně, Kraslicích a při Jazzovém jaru v Lokti nad Ohří.

North Big Band při soutěžním klání.

Od roku 1994 big band účinkuje v řadě evropských zemí. Swingovou a jazzovou hudbou rozdával radost posluchačům v Německu, Itálii, Španělsku, Chorvatsku, Norsku, Švýcarsku a Švédsku.

V roce 1996 natáčí na ČT 1 pro Receptář - Jablko roku ze Zahrady Čech v Litoměřicích. Na ČT 2 provádí studiovou nahrávku pro pořad Nedělní ráno s Martou Skarlandtovou. O rok později přijímá orchestr pozvání na natáčení pro německou televizní stanici MDR.

Do rádia natáčí soubor živou nahrávku, jako host Big bandu Rádio Praha, který řídil Felix Slováček z hotelu Jalta. Nyní spolupracujeme s Václavem Kozlem a natáčíme pravidelně ve studiu „A“ ČRo Regina v Praze Karlíně.

North Big Band je mladý soubor hrající s nadšením a elánem, který je opravdu při vystoupeních cítit a lze jej vystopovat i v reakcích publika.

V roce 2002 zdolává North Big Band další pomyslný stupínek v náročnosti repertoáru uvedením uceleného díla Missa jazz, jejímž autorem je Jaromír Hnilička, trumpetista orchestru Gustava Broma a jehož premiéra byla připravena pro Svatomichaelské slavnosti v kostele sv. Michaela archanděla v Litvínově. Toto dílo dále hrál jak u nás, tak i v Německu a ve Švédsku.

NBB hraje ve složení příčná flétna, kvartet trubek a pozounů, kvintet saxofonů, klavír, kytara, baskytara, bicí souprava, vibrafon a zpěvy. Od roku 2003 je součástí i vokální kvarteto 4 Voices.

Pro orchestr aranžoval a byl u jeho zrodu pan Josef Malypetr. Nyní provádí veškeré úpravy kompozic pan František Krtička.

Aranžmá od velikánů české swingové scény Gustava Broma, Vlado Valoviče, Felixe Slováčka, Mirko Krebse a Václava Kozla dotváří téměř profesionální tvář North Big Bandu, který se těší na koncertování na Vašich akcích, kterým dá zajisté zajímavý ráz v podobě nestárnoucí swingové a jazzové hudby v podání mladých lidí, kteří jsou při její interpretaci v podstatě profesionály.

 

Přehled ocenění na festivalech a soutěžích:

1995 2. místo - Rožnov pod Radhoštěm, ústřední kolo soutěže orchestrů ZUŠ
   
1998 1. místo - Jablonec nad Nisou, ústřední kolo soutěže orchestrů ZUŠ
   
2000 1. místo, absolutní vítěz - Děčín, Zlatá nota (mezinárodní soutěž)
   
2001 1. místo, absolutní vítěz - Děčín, Zlatá nota (mezinárodní soutěž)
  1. místo, absolutní vítěz - Litvínov, ústřední kolo soutěže orchestrů ZUŠ
   
2002 2. místo - Děčín, Zlatá nota (mezinárodní soutěž)
  1. místo, absolutní vítěz - Glauchau, SRN, 2. Internationale Swingfestival Swingin' Saxonia 2002
   
2004 1. místo, absolutní vítěz - Litvínov, ústřední kolo soutěže orchestrů ZUŠ
  1. místo, absolutní vítěz - Glauchau, SRN, 3. Internationale Swingfestival Swingin' Saxonia 2004
František Krtička obdržel zvláštní cenu za hru na vibrafon a aranžmá
   
2008 1. místo, absolutní vítěz - Glauchau, SRN, 5. Internationale Swingfestival Swingin' Saxonia 2008
František Krtička obdržel zvláštní cenu za aranžmá
Zuzana Kvapilová obdržela zvláštní cenu za hru na sopraninovou ZF a zpěv
© 2003-2009 North Big Band